Komunikace- pokusíme se objasnit, v čem spočívá kvalitní komunikace, která lidí spojuje a umožňuje jim být spokojenějšími.“
Nikdy nepodceňujte naslouchání. Je to jedna z nejdůležitějších dovedností, kterou se můžete naučit. Michael LeBoeuf
Ač se to na první pohled nezdá, mnoho lidí ještě dnes popírá samu podstatu lidské důstojnosti.
Pozitivní hodnocení druhých. Lidé si občas dávají otázku, zda má smysl povzbuzovat někoho, kdo na určitý výkon očividně nestačí. Říkají, že to jen v dotyčném vyvolává falešnou naději na úspěch. Zpravidla to ovšem neplatí.
Tvořivost: je to úžasný zážitek, když se podaří zhmotnit obraz, který mohl být ještě před okamžikem jen odvážnou myšlenkou. Přemíra používání moderních komunikačních prostředků - zvláště u dětí – právě onu tvořivost potlačuje.
Emoce: lidé své emoce často skrývají a tím se stávají pro ostatní nečitelnými. Na druhé straně celá řada lidí neumí ovládat svoje afekty, strachy a pocity viny – a tím logicky ohrožují své vztahy.
Důležitým pojmem se dnes stává tzv. emoční inteligence, která představuje schopnost své city zpracovávat a pozitivně je využívat.“
Empatie v běžném životě, aneb někdy je dobré hodit za hlavu vlastní názory či předsudky a pokusit se vžít do situace toho druhého.
Asertivita: V lidské společnosti není vždy jednoduché prosadit své oprávněné nároky či názory. To umí především lidé, kterým je vlastní tzv. asertivita. Tady na zemi je však stále hodně lidí agresivních a pasivních, kteří vzájemně manipulují a využívají ostatní.
Vzory:během období, kdy se děti začleňují mezi ostatní, si osvojují různé návyky, vědomosti, dovednosti a vytváří si hodnotový žebříček… Většinou se mladá generace učí od té starší, ale to neznamená, že by se mladí nemohli stát inspirací pro dospělé…
Nezištnost předpokládá odpoutání se od svých vlastních potřeb. Je to služba jiným lidem. Mezi typické znaky takového chování patří dělení se, darování, empatické naslouchání, podpora druhých, soucítění s druhými nebo snaha o vzájemnou jednotu.“
Solidarita: Mezi lidmi na zeměkouli panují obrovské majetkové rozdíly. Pokud připodobníme svět k jakési globální vesnici, budou poměry vypadat následovně: pouze 7% všech obyvatel vlastní automobil a jen 20% má televizi. Na druhé straně 17% lidí nemá svůj vlastní domov, 33% je negramotných, 20% nemá přístup k pitné vodě a 20% obyvatel celého světa musí vystačit s dvacetikorunou na den.“